Proč jíst více rostlinné stravy?

24.09.2019

Veškerá rostlinná strava obsahuje kromě vitamínů, minerálů a vlákniny i tisíce fytoživin (flavonoidy, terpeny, fenoly, karoteny, atd..). To živočišná strava nemá. Každý kousek ovoce nebo zeleniny má stovky těchto živin. Proto nestačí konzumovat potravinové doplňky, které nikdy nemohou nahradit množství látek v živé stravě.

Je vhodné zařadit do stravy více ovoce, zeleniny, obilovin (bezlepkových), luštěnin, ořechů, semen, zdravého koření. Pečivo, hromádka rýže, či pár brambor za den nám nestačí.

Pokud nekonzumujeme tuto stravu, zaděláváme si na nemoci, mnohdy celá léta. Týká se to celého těla, všech orgánů. Nejprve se cítíme unavení, rychleji stárneme (viz tzv. metabolický věk), případně se objeví nadváha a další problémy.

Tělo vyžaduje kvalitní výživu, když ho neposloucháme, zesílí volání. Někteří lidé své tělo otupují i úmyslně a varovné signály těla přehlížejí. Zdravotní potíže se mohou nakupit.

Výrobky z živočišné stravy a polotovary jsou chuťově příliš výrazné. Obsahují i látky, které jsou pro nás mnohdy velmi škodlivé a mohou být i návykové (např. glutaman sodný). Již sama výrazná chuť těchto potravin (salámy, polotovary,...) je pro nás návyková. Pokud chceme jíst maso, tak kvalitní.

Vybírejme, co je pro naše tělo zdravé, po čem se budeme cítit dobře. Proč bychom se měli opakovaně krmit něčím, po čem je nám špatně, těžce, či po čem jsme unaveni, po čem přibíráme? Naše chuťové buňky si časem zvyknou na jemnější chutě, a my sami si rádi zvykneme na to, že se cítíme lehčeji, zdravěji a lépe. Ve všech směrech se snažíme pro sebe dělat to nejlepší, proč ne tedy i ve výživě?